• he
    • en

נדל"ן עסקי ומסחרי

כל מה שחשוב לדעת

אנשי עסקים רבים וגם אנשים פרטיים, מבינים כיום שהשקעה בנדל"ן עסקי היא ככל הנראה הדרך להרוויח תשואה גבוהה על ידי אינטרקציה עם שוכרים איכותיים ביותר שלרוב מחפשים חוזים ארוכי טווח. בישראל, שוק הנדל"ן העסקי וכן המסחרי משגשג מאוד ומציג אפשרויות השקעה וקנייה מלבבות במסגרת קניונים, מרכזי סחר, פארקי תעשייה וכמובן מבני משרדים רבים שנבנים כל העת בכל אזור המרכז.

כאשר מדברים על נדל"ן עסקי, לרוב כוללים בתוכו כל מה שנחשב כשימוש בנכס לצורכי רווח המוני או לצורכי ייצור המוני במקרה של מבני תעשייה. אך לא רק סוג השימוש בנדל"ן עסקי וגודלו קובעים את העובדה כי מדובר בנדל"ן עסקי, אלא גם העובדה שלרוב התשלומים והתחזוקה עוברים דרך חברת ניהול. חברת הניהול אחראית למעשה על תחזוקת הבניין, על גביית התשלום מן השוכר והפרשתו לבעל הנכס, בקיזוז דמי שירות לחברת הניהול עצמה, על תשתיות ועל התאמות השטח שבו עושים שימוש לצרכי הלקוח.

על ההבדלים שבין נדל"ן עסקי ונדל"ן מסחרי

בלשון הדיבור, רבים אינם מבדילים בין נדל"ן עסקי ומסחרי ולרוב מערבבים בין שני המונחים. בפועל, למרות שמדובר על אותו תחום עיסוק ודעת, יש הבדל בין שני המושגים הללו. כאשר מדברים על נדל"ן עסקי לרוב מדובר בשטחים להשכרה או למכירה המשמשים לצרכי משרדים כמו בנייני הייטק, משרדי עורכי דין, רואי חשבון וחברות ביטוח, מחסנים לוגיסטיים ומבני תעשייה למיניהם. כלומר נדל"ן אשר בו מתבצעת העבודה והוא משמש למעשה בתור "המפקדה" ממנה מתבצעת העבודה, פיזור המוצרים והפיקוח על העובדים השונים.

כאשר מדברים על נדל"ן מסחרי הכוונה היא לרוב לעסקים, אשר עושים שימוש בנכס ציבורי לצרכים עסקיים שאינם יצרניים אלא משמשים יותר להנאה, קניה, בילוי ומרגוע. לכן, תחת נדל"ן מסחרי ניתן יהיה לכלול עסקים כמו חנויוית, בתי קפה, מסעדות, פאבים, דוכני רחוב וכדומה. במקרה של נדל"ן מסחרי חוזי השכירות הם לרוב לשנה עד שנתיים ותלויים מאוד בקצב הלקוחות התדיר המגיע אליהם מדי יום ביומו. זו הסיבה שלרוב שטחי מסחר הם יקרים יותר משטחי נדל"ן עסקי.

מחירים ואזורים בארץ

נדל"ן עסקי וגם נדל"ן מסחרי ניתן למצוא בכל חלקי הארץ מצפון ועד דרום. לרוב קניית שטח נדל"ן עסקי היא עסק משתלם יותר לעומת השקעה בנדל"ן פרטי. המחירים זולים יותר לקנייה ולהשכרה והרווח מכסה את התשלומים יחסית תוך זמן קצר. באזור המרכז, בשל עודף בינוי של נדל"ן עסקי המחירים גבוהים הרבה יותר, גם לקנייה וגם לשכירות. באזורים מחוץ לתל אביב, דרומה וצפונה יותר ניתן למצוא נדל"ן עסקי במחירים נמוכים יותר ולעיתים אפילו שטח גדול יותר מן השטח המוצע באזורי השרון והמרכז שבתל אביב, הרצליה וקרבתן.

פארק תעשייה – מה זה?

אחד מן החידושים של השנים האחרונות בתחום נדל"ן עסקי הם פארקי התעשייה והמסחר למיניהם. מדובר בשטחים גדולים המכילים בתוכם בנייני עסקים, לוגיסטיקה ותעשייה במסגרת של פארק סגור אחד. לעיתים, זהו מתחם שלם כמו למשל בפארק התעשייה קיסריה שבו לא רק מבני תעשייה ועסקים אלא גם חנויות, בנקים, דואר, בתי קפה, מסעדות, מתחמי חנייה גדולים, ואפילו תחנת רכבת. הכינוי פארק תעשייה הגיע מן הפארקים בארץ המצויים בקרבת טבע ומשלבים בין תעשייה, עסקים ואיכות סביבה.

מבחינת היתרונות הטמונים בלהיות עסק בתוך מתחם פארק תעשיה כלקוחות נדל"ן עסקי ניתן למנות את רמת הבנייה והמשרדים המפוארים שניתן למצוא במסגרת מתחמים אלו, חניה צמודה, שמירה סביב השעון, שירותי תחזוקה וטיפול בתשתיות בצורה שוטפת וגם גינות ושטח סביב ירוק ומטופח במיוחד. בנוסף, לרוב מתחמים אלו שואפים לגיוון רב בחברות המאכלסות אותם, ולכן ניתן להתאים בצורה ספציפית את מאפייני השטח הפנימיים של הנכס לצרכי החברה הספציפית ולבקשותיה. כמו כן, במתחמים רבים שכאלו, חשוב לפארק לתת ערך מוסף לעסקים הנמצאים במסגרתו ולכן לרוב הנהלת הפארק תציע ימי עיון, סדנאות וכנסים למנהלים, מנכ"לים וגם עובדים זוטרים במסגרת עבודתם בפארק.

מבחינת החסרונות הטמונים לעסקים הרוצים לקחת חלק בפארק תעשייה, ניתן למנות את העובדה שלרוב החוזה הוא אחיד לעסקים ולא ניתן לגמישות רבה (הכל כמובן כלול לשיקולה של חברת הניהול במקום), יתכן כי בשל השירותים הנוספים הניתנים במסגרת הפארק, דמי התשלום החודשיים יהיו גבוהים יותר מאשר בבנייני משרדים או מחסנים לוגיסטיים יחידניים.

מחפשים מידע על נדל"ן עסקי? אולי יעניין אותכם גם >>

משרדים להשכרה בפארק תעשיה קיסריה
מרכז לוגיסטי לאחסנה בשיטת – Tailor Made
איך חוסכים בעלויות של משרדים להשכרה

 

< חזרה לכל המדריכים