• he
    • en

משרדים להשכרה בפריפריה – נתונים ומגמות

על פי נתוני הרבעון האחרון, אחת המגמות הבולטות בתחום המשרדים להשכרה בשנת 2014 היא מעבר של שוכרים גדולים אל מחוץ לתל אביב. בין הסיבות העיקריות לכך: שיעור התפוסה הגבוה אליו הגיעו אזורי המשרדים המסורתיים ושיפור הגישה לפריפריה בעקבות פתיחתו של כביש 6 ושיפור מערך הרכבות. גורמים אלה, לצד גורמים רבים נוספים מביאים יותר ויותר חברות וארגונים לחפש משרדים להשכרה או להקים מרכז לוגיסטי מחוץ לערים הגדולות.

בשנת 2014 הסתמנה מגמה ברורה של מעבר משרדים וחברות מתל-אביב, גוש דן וערים נוספות במרכז הארץ אל אזורי הפריפריה. בין הסיבות העיקריות לכך, מונים מומחי נדל"ן ישראלים רבים את התפוסה הגבוהה המאפיינת את אזורי משרדים במרכז. תפוסה זו מגיעה באזורי משרדים מסוימים לשיעורים של למעלה מתשעים אחוז ומשפיעה על מחירי השכירות והרכישה של משרדים. התפוסה הגבוהה והעלויות הגבוהות של שטחי המשרדים במרכז, גורמת לחברות המעוניינות להרחיב את פעילותן לחפש שטחים אלטרנטיביים שיאפשרו להן לצמוח ולהתרחב. השיפורים הרבים שהתרחשו בשנים האחרונות בתחום הגישה לפריפריה, ובהם פתיחתו של כביש 6, מקלים עוד יותר את יציאתם של עסקים מגוש דן והמרכז לטובת ערים נוספות ואזורים נוספים בארץ.

תפוסה גבוהה ועליית מחירים בערים

אין ספק כי אזור גוש דן תל אביב והמרכז מהווה עדיין מקור משיכה לעסקים רבים ולא נראה כי מעמדו עומד להשתנות משמעותית בשנים הקרובות, אולם נתונים שונים שנאספו בערים אחרות ברחבי ישראל מראים כי מגמת המעבר לפריפריה היא כורח המציאות. התפוסה של שטחי משרדים בחיפה והצפון עומדת על קרוב לתשעים אחוזים והביקוש לשטחי משרדים להשכרה בעיר נותר כמעט ללא שינוי. תפוסת המשרדים בירושלים מתקרבת לתשעים אחוז על פי נתוני 2014 והמחירים באזורים המבוקשים בעיר ממשיכים לעלות. המגמה בבאר שבע דומה. אחוז האכלוס של המשרדים בעיר מתקרב לתשעים וחמישה, מחירי השכירות בעלייה והמומחים צופים כי רמות המחירים ורמות האכלוס בבירת הנגב ימשיכו במגמת עלייה גם בשנים הבאות.

עוזבים את גוש דן ומשלמים פחות

המגמה המסתמנת על פי נתוני 2014 היא ברורה וחד משמעית. יותר ויותר חברות ועסקים עוזבים את אזור המרכז לטובת הערים במעגל השני והשלישי של גוש דן ומוכנים להתרחק אפילו יותר. המעבר לפריפריה מאפשר לחברות להמשיך ולהרחיב את הפעילות בעלויות משתלמות יותר. ערים כמו ירושלים חיפה ובאר שבע, מתקרבות לתפוסה מלאה של משרדים להשכרה ונראה כי בעתיד חברות רבות ייאלצו לחפש אלטרנטיבות פריפריאליות מרווחות יותר, במחירים נוחים יותר.יחד עם זאת, על פי רוב הערכות, רמות המחירים בגוש דן ובמרכז לא יושפעו משמעותית מהמגמה ויישארו יציבות, גם לאחר ששוכרים גדולים נוספים יעברו לפריפריה.

בדרך לעבודה: אין פקקים, יש חנייה

אחד הגורמים בעלי ההשפעה הרבה ביותר על מעבר של משרדים חברות וארגונים אל מחוץ לאזור המרכז היא ללא ספק השיפור האדיר שחל בתחום התחבורה. עובדים באזור המרכז, נאלצים להתמודד מדי יום עם פקקי תנועה המשתרעים לאורך קילומטרים ואשר גוזלים מהם עד שלוש שעות ומעלה של נסיעה בדרך למשרד ובחזרה. משרדים להשכרה באזור המרכז נדרשים למצוא פתרונות חנייה עבור העובדים שלהם והאורחים – פתרונות העלולים להקשות את החיפוש ולעלות באופן משמעותי את מחירי השכירות. מעבר אל משרדים להשכרה בפריפריה ואל אחד מהפארקים  ואזורי התעשיה  החדשים חוסך מהעובדים את הפקקים בכניסה לעיר ומשפר מן הסתם את מצב החנייה. בנוסף, פתרונות תחבורה כמו כביש שש, המקצר משמעותית את זמני הנסיעה ברכב פרטי, או רכבת ישראל אשר למרות הביקורות הרבות עליה מאפשרת גישה מהירה ומשתלמת לאזורים רבים ברחבי הארץ, מקלים משמעותית על הגישה אל אזורי התעשייה והמשרדים בפריפריה.

עלויות

כאשר אנו בוחנים את העלויות השונות אנו מגיעים למסקנה חד משמעית כי עלויות ההשכרה באזורי הפריפריה זולות באופן משמעותי מאלו במרכז. בעוד מחירי  להשכרה באזור רחוב רוטשילד המבוקש בלב תל אביב, יגיעו אל למעלה מ-100 ₪ למ"ר והשכרה של משרד תל אביבי באזורים יוקרתיים פחות ל- 35-50 ₪ למ"ר, מחירי השכירות בחיפה יעמדו על כ- 45 ש" למ"ר, בירושלים תתבקשו לשלם כ- 70 ₪ למ"ר ובבאר שבע כ-45 ₪ בממוצע למטר. כדאי לזכור כי למחירי שכירות בסיסיים אלה יש להוסיף את עלויות האחזקה והארנונה העלולות להשפיע משמעותית על תקציב השכירות.

 

שוק המשרדים בפריפריה, מגלה אם כן בשנים האחרונות יציבות עם נטייה להתעוררות, הן בתפוסה והן במחיר. מגמת המעבר לפריפריה תימשך ככל הנראה גם בשנים הבאות ותביא לפיתוחם של אזורי משרדים, עסקים ותעשייה בערים ואזורים רבים נוספים ברחבי הארץ.


אולי יעניין אותכם גם >>

משרדים להשכרה בפארק תעשיה קיסריה
מרכז לוגיסטי לאחסנה בשיטת – Tailor Made
איך חוסכים בעלויות של משרדים להשכרה

 

< חזרה לכל המדריכים